Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslední dobou je na těchto stránkách nějak pomálu článků, které by utěšily nenasytné čtenáře, toužící po nových informacích. Je možné, že je to jen ticho před bouří, poslední velký nádech před opravdu velikým skokem. Ano, teď mám na mysli marketingovou kampaň k poslednímu dvoudílu, kterou jsem popravdě očekával v této době v plném proudu. Této okurkové sezóny proto využiji k uveřejnění článku, který vznikl před necelým rokem k příležitosti vytváření Potter Blogu na serveru MovieZone.cz pod mou záštitou. Více v článku samotném...
Text, který nyní předkládám, jsem neuvedl z jednoho prostého důvodu – v tu dobu mi nepřipadlo nejlepší takový článek uveřejnit, neboť nebyl blog zcela dokončen a pokračovat v něm bude nejlepší opět až při uvedení dalšího Potter filmu v kinech. Do té doby samozřejmě tento text zastará, už nyní je na něm cítit jeho stáří. Veškerých nynějších úprav jsem se ovšem vyvaroval a až na některé detaily mi to zatím docela vychází.
Je mi jasné, že už je to můj druhý článek, který svým obsahem dosti hádá a není podložen ověřenými informacemi. Oproti textu minulému je ale z velké části založen na nadsázce a humoru, proto prosím všechny čtenáře, aby ho pokud možno takto vnímali – jako odpočinkové a zábavné čtení. Příjemnou zábavu přeje Sybilla a KARLOS :).

Dnes budeme nejvíce vycházet z informací, které mi poskytly čajové lístky na dně prázdného šálku, tanec nebeských souhvězdí a má orbita. Prostě a jednoduše - budu hádat, co bude s chlapcem s "lenonkami" dál.
Možná si říkáte, že je to dost  hloupá otázka, protože série má jen sedm dílů a žádné pokračování se nechystá. Jenže, jak už nám mnohokrát filmová studia ukázala, když je dojná kráva v plné síle, nevzdáme se jí, i když už má téměř na kahánku. A Harry Potter je taková dojná kráva, jakou si ani neumíte představit. Je to nejvýdělečnější série v historii a i když jí donedávna nebyla, stačilo jí na pokoření této mety pět filmů, Bondovi, dosavadnímu držiteli tohoto rekordu, museli vyrobit snímků dva a dvacet. Vidíte ten nepoměr?
Proto začalo studio jednat zavčas a minimálně jeden film navíc si pojistilo do zásoby. Jde o to prokleté přepůlení poslední knihy, které se sice vysvětluje tak, že by předloha do jednoho filmu namačkat nešla (je to však v rozporu s tím, že předchozí tři knihy zredukovat šly), ovšem víc to smrdí další vydělanou miliardou (navíc za minimálních nákladů). A troufnu si tvrdit, že ani tahle miliarda nebude poslední.
Autorka předlohy napsala totiž ještě něco málo dalších příspěvků do Harryho světa. Jedná se o jednu učebnici o kouzelných tvorech, knihu o famfrpálu a soubor pohádek pro kouzelnické děti. Všechny napsala ve prospěch charitativní činnosti, studio však nezahálelo a minimálně u poslední jmenované knihy si zajistilo autorská práva.
Může to být pouze krok k tomu, aby se jich nezmocnilo jiné studio, pokud ale jednou takové práva máte, byla by největší hloupost je nevyužít. A ono je bez pochyby využije. Jak to však ve výsledku bude vypadat, si dost dobře nedokážu představit. Jeden film na jednu pohádku? Proč ne, musel by to v tom případě být ale film krátkometrážní. Každá pohádka má rozsah páru stránek. Nehledě na to, že kniha z dobré poloviny sestává z Brumbálových poznámek. Bude tedy film jeden, s epizodními příběhy a do toho bude, stejně jako svého času Hitchcock, vyprávět své moudra Brumbál? Asi nejreálnější možnost, pořád ovšem dost ujetá.
Co další knihy? Ty už se budou převádět do filmové podoby horko těžko, zvláště Kouzelná stvoření a kde je najít. Jako dokument National Geographic ze světa draků, Sfing a Ďasovců možná, koho by to ale bavilo? Na druhou stranu v dnešní době velice oblíbené (minimálně filmaři) sportovní komedie dávají naději filmu z prostředí famfrpálové ligy, třeba jak se Kundelští Kanonýři snaží dostat z posledního místa. A zde by se v hojném počtu stran využil právě Famfrpál v průběhu věků.
Jako nejreálnější se však jeví spin-offy. Opět se zaklejeme posledním dílem, který ukazuje, že pokud fanouškům nabídnete dvakrát tolik minut, jsou ochotni zaplatit dvakrát tolik dolarů. Jde o to, že v příběhu knih velice významné postavy ve filmovém zpracování nedostaly takový prostor, jaký by si zasloužili. Studio však tuto neblahou skutečnost můžou využít ve svůj prospěch.
Kdo by si měl vysloužit vlastní film? Poslední dvojsnímek ještě není na světě, troufnu si tvrdit, že Brumbál přes velkorysou délku nedostane velký prostor. Logicky by byl první na řadě, bylo by to navíc docela dobré pokoukání, vzhledem k tomu, co všechno za svůj dlouhý život prožil. Druhým pánem na holení by byl zřejmě Voldemort, možná nejzajímavější postava knihy. Zde by byl ale problém, že jeho příběh částečně slyšíme v posledních knihách (i když jak se zdá, ve filmech se toho z jeho dřívějšího života také moc neobjeví) a hlavně v tom, že je skrz naskrz záporná postava.  A jak dějiny ukazují, studia se bojí filmů čistě o záporácích. Pokud už se takové filmy objeví, jedná se vždy o převedení zloducha na antihrdinu, a to by nemuselo být ku prospěchu věci.
Třetím spin-offem by mohl být příběh stvořitelů Pobertova plánku a jejich úhlavního nepřítele, Severuse Snapea. Tento příběh nabízí jak kladné, tak záporné postavy, zajímavý příběh a podepřel by v mnohém příběh hlavní. Samotný Snape by film neutáhl (i když ani v nejmenším nepochybuji, že Alan Rickman by na to neměl) a tak jako tak by se v něm musela objevit partička kolem Jamese Pottera. A sám Potter starší by film také neutáhl, i když je v knize popisovám jako dost činný rebel Bradavic.
Asi nejreálnější a v dlouhodobém horizontu asi nejpravděpodobnější možnost, jak si Warneři na účet Pottera namastí kapsy je vytvoření prodloužených režisérských sestřihů stávajících filmů. Jak je všeobecně známo, nejen kinem živ je studio, v dnešní době pak dvojnásob. DVDčka jsou v dnešní době nejvýdělečnější artikl filmového průmyslu a za televizní práva svých největších hitů si producenti přijdou taky na své.
Proto až se série dokončí, nezbude režisérům a střihačům nic jiného, než usednout znovu k míchacím pultům a připravit znovu tentýž film, jen víc pro fanoušky. Ne, že by sem se snad zlobil, některé, hlavně ty poslední, filmy ze série by delší střih potřebovaly velice, Ohnivému poháru by to mohlo navíc pomoct alespoň ve struktuře vyprávění, která je prozatím dost chatrná. Přesto se nabízí otázka, proč už se tyhle sestřihy neobjevily dávno a my si museli koupit DVD vydání bez jakéhokoli přidané hodnoty. A když už jsme u těch přídavků, bonusy na DVD nejsou také nic, co by se nedalo vyměnit za informativnější a hlavně méně dětinštější informace, které by se obešly bez zhůvěřilostí typu "najdi si svou hlavu" ("dokument", ve kterém po různých lokacích z filmu hledáte scvrklé hlavy ze trojky), či "magie střihu", ve které má dotyčný za úkol ozvučit a sestříhat zvuk u jedné scény z pětky. Neříkám, že se u těchto bonusů nevyřádí malé pětileté dítě, ale pokud dospělý divák hledá nějaké informace ze světa Harryho Pottera, na bonusovém DVD je nenajde.
A to všechno studio moc dobře ví a nakonec edici, ve které všechny tyto informace jsou, vydá. V té době už bude mít průměrný divák padesát disků s Potterem a protože už má ty předešlé, tak si koupí i tu poslední - "finální" verzi DVD.
Na závěr by sem si dovolil načrtnout budoucnost, kterou sem vyčetl z výše avizované orbity, za použití věštění z ruky ;) a berte to jako odhad velice troufalý, protože nic jiného od fanouška Harryho Pottera ani nejde čekat:

* Druhá část Relikvií smrti si odbude premiéru na DVD a na něm bude avizován nepůlený sestřih filmu tak, jak by měl vypadat dohromady, dlouhý 310min, s vydáním na podzim roku 2012.

* Šťastně přežijeme 31. prosinec 2012 (myšleno dvojsmyslně) a producenti ohlásí celý pakl filmů o brýlatém čaroději v sestřihu, jaký si jen běžný fanoušek může přát (pro pořádek uvedu jednotlivé délky filmů - Kámen 150min, Komnata 180min, Vězeň 155min, Pohár 270min, Fénix 190min, Princ 185min, Relikvie v sestřihu z roku 2012).

* Na předvánoční trh roku 2013 je uveden avizovaný komplet, je z něj však cítit rozpačitost. Chválu sklízí Yates za Fénixe a Prince, které doplnil o vynikající scény a celý příběh dosti obohatil. Cuaron svým sestřihem ještě lépe vyvážil Vězně, pořád je to ale stejně vynikající zábava jako kinosestřih. Zato Columbus asi nezná míru a první dva díly se dosti vlečou, fandové však oslavují právě tyto sestřihy, kvůli faktu, že se konečně film přiblížil maximálně knize (= kniha je zkopírována do posledního písmenka). Nejtrpčeji působí Pohár, ve kterém Newel nedokázal ani s jakž takž spraveným scénářem zaujmout a stává se oficiálně nejhorším tvůrcem, který měl co do činění se sérií.
Bonusy na kompletu působí vyváženě a konečně se dozvídáme i něco ze zákulisí - například to, že pod vedením Newela se celá série téměř rozpadla a herci si stěžovali na jeho režii. Yates je za inovátora a největší objev série. Cuaron za nejtalentovanějšího tvůrce a Columbus za hodného strejdu se sklony k plagiátorství.

* V roce 2011 je ohlášen projekt Bajky Barda Beedleyho - jako kombinace stop-motion animáku a hraného rozhovoru mezi Hermionou Grangerovou a obrazem Albuse Brumbála. Producent David Yates, režie Brad Silbering (který tu dobu slaví úspěchy s animovanou Řadou nešťastných příhod). Animovaná část bude celá ve 3D.

* Vánoce 2014 přináší nový komplet série, nyní krom již vydaného také režisérské komentáře. Newel vysvětluje, že vlastně nechtěl vůbec točit, ale Potter ho mohl dovést k vysněným projektům.

*Stejné datum znamená premiéru Bajek, kritika nešetří chválou, fandové si však stěžují, že ty loutky nevypadají moc reálně a dovolávají se dalšího hraného filmu. Já jsem překvapen, jak taková kniha může fungovat ve filmu.

* Potřetí vánoce téhož roku - zastaveny práce na CGI animáku o sportovní komedii z prostředí famfrpálu, místo toho oznámen dlouho spekulovaný spin-off Brumbála. Premiéra léto 2016, Yates ale s Potterovkami končí a točí vlastní srdcovku (bohužel nevím, co je mu nejmilejší, proto nechám nezodpovězeno).

* V roce 2015 se ohlásí další spin-off, tentokrát Voldemortův. Natáčet se bude ale jen tehdy, pokud uspěje Brumbál.
Newel kasovně pohoří se třetím Princem z Persie, Bruckheimer ho vyhazuje na hodinu.

* 2016 přichází do kin Brumbál - první roky génia. I když značně kontroverzní (samozřejmě kvůli Brumbálovi samotnému), přesto zábavný, výdělečný a se skvělým Michalelem Gambonem.
Ohlášeno pokračování na podzim 2017, které má být však poslední, hlavní protagonista už se sérií chce přestat.
Odklepnut spin-off Voldemorta.

*2017 oznámeno, že Zmijozelův dědic bude dvoudílný (tak, aby se stihly camea Brumbála), premiéry listopad 2018 a znova listopad 2019. Oba snímky budou komplet 3D.
Druhý díl Brumbála - největší úspěch, nejhorší nový začátek, není taková filmová bomba, jak všichni čekali. Peníze se však sypou, proto se o to usilovněji pracuje na Voldemortovi.

* Rok 2018 Newel nezvládl ani to, co mu vždy šlo nejvíc od ruky - komorní dialogové drama a proto ohlásil, že už nikdy nic nenatočí.
Konec roku patří Zmiozelovu dědici - první zlo, a je to překvapivě zajímavý projekt. Je to vůbec první film v historii, který se věnuje čistě záporné postavě. Bohužel publikum ho neocenilo návštěvností tak, aby byl ohlášen slibovaný spin-off Snapea a Jamese Pottera a studio hodlá dokončit pouze poslední díl

* 2019 druhý díl Dědice Zmiozela s podtitulem Největší moc se povedl stejně dobře jako první díl, překvapivě si na sebe i vydělal. Vytahuje se proto ze šuplíku CGI famfrpál, projekt je ale jen rozpracován ve scénáři, když se od něj opět upouští, tak aby uvolnil pozici mnohem potencionálnímu  projektu.

* 2020 se oznamuje, že slavná knižní série bude adaptována do CGI animovaného seriálu, který má mít 7-8 sezón. Mají být na nátlak fanoušku převedeny na obrazovky televizí opravdu všechny strany a producentem má být Steven Spielberg. Kruh se uzavřel, jede se dál....

* PS: Newel, po úspěšném restartu své kariéry s pokračováním svých Čtyř svateb a jednoho pohřbu, přichází v roce 2023 s CGI animákem Kundelští kanonýři - vzestup a pád nejhoršího famfrpálového družstva Anglie a film je prvním CGI animákem, který získává většinu Zlatých malin... Zaslouženě.

Takže, tady skončily mé předpovědi z léta roku 2009. Nedá mi to a poplácám sám sebe po zádech za tu předpověď rozšířených verzí filmů, i když tedy jejich termíny jsem tak nějak neodhadl, stejně jako balení a bonusovou výbavu. Co naplat, nikdo není karma sama.
Nyní k dalšímu bodu a tady asi hodně potěším nejednoho čtenáře. A to, že jsem ani zdaleka neodhadl sílu nástupu stereografie do našeho povědomí. Půlrok před AVATARem, filmem, který chtě nechtě změnil standarty na velké filmové představení, nebylo až tak uvěřitelné, že by se každý druhý film ze stran producentů tlačil do třetího rozměru, to i za cenu rychlého dopočítávání atd.
Jistě jste si nemohli nevšimnout, že nejednou kopu do pana Newella. Osobně mu přeji jen to nejlepší, jako filmaři už nikoli. Jeho filmy mi opravdu přijdou jeden obrovský filmařský omyl, před kterým by se mělo pokud možno nejvíce diváků varovat. Tím však předkládám pouze vlastní postoj a nikomu ho samozřejmě nenutím. Omlouvat se ovšem za tyto políčky nebudu ;).
Dle mého asi nejdivočejší úvahy nastávají u spin-offů, i když za jejich vznik by jsem neváhal vložit nejeden prst do ohně. Kouzelnické společenství si žádá nové přídavky a studio by bylo blázen, kdyby si takovou příležitost nechalo ujít.
Knihám, ani čemukoliv jinému jsem se nevěnoval ze zřejmých důvodů, příspěvek nezapře kořeny na filmovém webu. Ale pokud se mám vyjádřit i k tomuto, pak vězte, že minimálně dvě knihy o kouzelnické tématice od paní Rowlingové skutečně očekávám a to jak encyklopedii, tak knihu zabývající se událostmi v sedmém Bradavickém ročníku. O obou spisovatelka mluvila, kdy se jich dočkáme? U encyklopedie by jsem tipoval příští léto. A Sedmé Bradavice za takových dalších pět let.
Tímto uzavírám orbitu, vracím se do vědomé mysli a budu se modlit, aby vyšlo alespoň polovina z toho, co jsem nyní naplácal :).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář